Pół wieku Politechniki Świętokrzyskiej
Pomnik Stanisława Staszica -twórcy pierwszej szkoły technicznej na ziemiach polskich stanął przed gmachem Politechniki Świętokrzyskiej z okazji jubileuszu 50-lecia powstania. W ten sposób uczelnia oddała hołd wielkiemu naukowcowi, który włożył mnóstwo energii w wychowanie i edukację młodych. Był również ojcem polskiego górnictwa i hutnictwa.
Powstała w 1965 roku Kielecko –Radomska Wieczorowa Szkoła Inżynierska, przekształcona została w Politechnikę Świętokrzyską, która kontynuuje tradycję idei staszicowskiej.
Z okazji jubileuszu 50 - lecia odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu uczelni. Było ono okazją do wręczenia uczelni nowego sztandaru z nowym godłem ufundowanego przez samorząd miasta. Przyznano też pamiątkowe statuetki rektora PŚk. Jedna z nich powędrowała w ręce absolwenta uczelni Michała Sołowowa- jednego z najbardziej aktywnych polskich przedsiębiorców.
Dziś największa uczelnia techniczna w regionie kształci 10 tysięcy studentów na 5 wydziałach i 18 kierunkach. Nowoczesny kampus zlokalizowany jest na 22 hektarach w centrum miasta. Jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków naukowych w kraju z nowoczesną bazą dydaktyczno-laboratoryjną. Siedemdziesiąt trzy laboratoria wyposażone są w sprzęt i rozwiązania na najwyższym, światowym poziomie.
Przez 50 lat swojej działalności Politechnika Świętokrzyska wypromowała ponad 40 tysięcy absolwentów. Kształcenie w rzadko spotykanych specjalnościach sprawiło, że od wielu lat uczelnia nie zanotowała spadku liczby studentów. Nowoczesne Centrum Laserowych Technologii Metali jest jedyną w Polsce jednostką, która kształci specjalistów technologii laserowych i plazmowych.
Dwudziesty pierwszy wiek postawił przed uczelnią nowe wyzwania. Wejście Polski do Unii Europejskiej dało Politechnice Świętokrzyskiej szansę na skorzystanie z wielu programów unijnych, dzięki którym może dynamicznie się rozwijać. Za unijne pieniądze udało się wyremontować wszystkie uczelniane obiekty, zbudować energooszczędny, zasilany z odnawialnych źródeł energii budynek dydaktyczno-laboratoryjny ENERGIS i nowoczesną aulę wykładową.