ENG FB kontakt

23.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia „Politechniki pomagają" – uczelnie w walce z zagrożeniem COVID-19

„Politechniki pomagają" – uczelnie w walce z zagrożeniem COVID-19

22-05-2020

Polskie politechniki od wielu tygodni pomagają w walce z koronawirusem - przygotowują przyłbice ochronne w oparciu o druk 3D, organizują zbiórki publiczne, udostępniają szpitalom sprzęt laboratoryjny, kamery termowizyjne, włączyły się także w prace nad prototypem respiratora. O szczegółach tych działań rozmawiano 19 maja 2020 r. podczas wideokonferencji „Politechniki pomagają" z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka oraz wiceministrów Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza.

 

 

Inicjatorem przedsięwzięcia była Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i ds. Studenckich Uczelni Technicznych. W wideokonferencji uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni, którzy zaprezentowali dotychczasowe działania politechnik w walce z pandemią, opowiedzieli także o dalszych planach.

 

Wielki potencjał uczelni technicznych

Organizatorka wideokonferencji, rektor Politechniki Koszalińskiej Danuta Zawadzka podkreśliła, że w związku z zagrożeniem epidemicznym w Polsce, uczelnie techniczne podjęły szereg działań wspomagających walkę z wirusem SARS-CoV-2.

 

Jako uczelnie techniczne posiadamy potencjał do realizacji działań. Program ten pokazuje, że potrafimy współdziałać w miejscach, w których funkcjonujemy i realnie odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnych, a także współdziałać jako środowisko akademickie – uważa Danuta Zawadzka.

 

Energia uruchomiona w tym trudnym czasie – od badań naukowych, osiągnięć dotyczących testów na koronawirusa, tworzenia przyłbic, szycia maseczek, aż po gesty ludzkiej solidarności – dostarczanie leków, żywności osobom potrzebującym, zaangażowanie w domach pomocy społecznej, gdzie sytuacja przerastała możliwości osób tam pracujących, gdzie czasem upadał już duch - to niezwykle cenne historie – podkreślił minister Murdzek.

 

Politechniki dają dobry przykład

W walce z zagrożeniem w dobie pandemii aktywnie pomaga 20 politechnik. Wiele inicjatyw związanych z programem zostało zainspirowanych przez samych studentów, którzy wykazali się dużą pomysłowością i aktywnością.

Politechnika Koszalińska: Politechnika Koszalińska prowadzi aktywność wobec zagrożenia COVID-19 od 19 marca 2020 roku w czterech obszarach: produkcja przyłbic i szycie maseczek (coraz dłuższa lista odbiorców, sponsorów, partnerów), działalność studentów (zwłaszcza kierunku Pedagogika) oraz kampania informacyjno-profilaktyczna prowadzona od początku epidemii w mediach uczelnianych i społecznościowych. W sumie uczelnia wyprodukowała już ponad 10 tysięcy elementów niezbędnych w pracy medyków, instytucji i służb ratunkowych. Wszystkie działania są kontynuowane.

Politechnika Poznańska: wytwarzanie przyłbic, początkowo w druku 3D, a obecnie wtryskowo. Wytworzono oraz rozdystrybuowano do szpitali i DPS-ów ponad 15 tys. sztuk. Akcja #drukujdlalekarza to połączenie WIEDZY, WRAŻLIWOŚCI i ZAANGAŻOWANIA ponad 150 wolontariuszy. Inne działania to: wykonanie przez Studenckie KN robota autonomicznego do odkażania powietrza w szpitalach światłem UV-C, wytwarzanie złączek do respiratorów, osłon dla anestezjologów, respiratorów ostatniej szansy oraz „Pomoc dla Seniora”.

Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej: Produkcja przyłbic ochronnych dla lekarzy oraz pracowników medycznych; wydruk złączek filtrów stosowanych w maskach 3M; wydruk regulatorów paska maski ochronnej; wydruk przejściówek do masek silikonowych Climax 731 oraz Climax 732s; wydruk przejściówek umożliwiających adaptację masek Subea na sprzęt ochrony osobistej; szycie masek i fartuchów chirurgicznych; Ekspres Maturalny tj. zdalne wykłady dla maturzystów z języka polskiego, matematyki, biologii, chemii; konwersacje on-line w językach obcych.

Politechnika Białostocka: wykonanie przyłbic medycznych w oparciu o druk 3D i złączek umożliwiających podłączenie masek do nurkowania z filtrem oddechowym oraz respiratorem; zainstalowanie kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury ciała w Białostockim Centrum Onkologii i w Domu Studenta Politechniki Białostockiej; akcja „PB sercem z USK” – w odpowiedzi na apel dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku społeczność akademicka Politechniki Białostockiej wpłaca pieniądze za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl. Trwają prace nad prototypem respiratora w oparciu o druk 3D.

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni: Ponad 5000 maseczek ochronnych, w tym 650 maseczek dziecięcych i 2800 przyłbic ochronnych powstało w Akademii Marynarki Wojennej. Środki ochrony osobistej trafiły do 75 placówek medycznych, opiekuńczych, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczelniane maseczki i przyłbice zostały rozdysponowane na terenie Trójmiasta, a także pojechały do Szczecina, Elbląga, Kartuz, Olsztyna, Mrągowa, Jastarni, Malborka, a nawet do Jeleniej Góry. Wydrukowano i przekazano 100 szt. przejściówek do masek strażackich typu Fenzy opti-pro, 110 kompletów przejściówek do masek 3M na filtry HEPA dla Ambulatorium i Straży Pożarnej w KPW Gdynia, 40 szt. przejściówek do masek MP5 i MP6 również pod filtry HEPA. W AMW trwa również akcja charytatywna zbiórki używanych komputerów dla dzieci do nauki zdalnej. Podchorążowie i kadra Batalionu Szkolnego zorganizowali zbiórkę pieniędzy i zakup 252 spray-ów „anty para” przeciw parowaniu gogli i przyłbic. W trakcie epidemii zorganizowano 4 akcje honorowego krwiodawstwa, podczas których podchorążowie i kadra oddali 68,4 litra krwi.

Politechnika Krakowska: druk – w oparciu o technologię 3D - przyłbic ochronnych (wg udoskonalonych na PK projektów), nakładek do mocowania osłon na okulary oraz opasek do maseczek, udostępnienie kamer termowizyjnych szpitalom, projekty i wydruk adapterów do masek snorkelingowych i półmasek przeciwpyłowych, prototyp respiratora, produkcja płynu do dezynfekcji w laboratoriach uczelni i jego darmowa dystrybucja do DPS-ów, prototyp modułowej bramki do pomiaru temperatury i dezynfekcji, szycie maseczek i czepków, ufundowanie ozonatora domowi pomocy społecznej, zbiórki pieniężne dla krakowskich hospicjów oraz dla służby zdrowia w ramach akcji #Hot16Challenge2.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: Od połowy marca naukowcy z ZUT-u wydrukowali 1525 przyłbic. 14 000 przyłbic wykonano wg szybkiego sposobu, który opracował absolwent uczelni Kamil El Fray. W przyłbice ochronne uczelnia zabezpieczyła ok. 100 szpitali oraz przychodni w całym województwie. ZUT przekazał również szczecińskim szpitalom cztery urządzenia do walki z koronawirusem. Dr inż. Marcin Królikowski z WIMiM opracował prototyp respiratora przy użyciu drukarki 3D. Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT przekazał 13 komputerów do nauki zdalnej najmłodszym mieszkańcom Szczecina. Dodatkowo uczelnia zorganizowała zbiórkę środków ochrony osobistej.

Politechnika Łódzka: wydruk przyłbic ochronnych, wydruk adapterów do filtrów stosowanych w maskach i respiratorów, opracowanie metody sterylizacji wiązką elektronów i sterylizacja elementów służących do pobierania materiału do badań testowych na obecność koronawirusa, badania maseczek wykonywanych i szytych w regionie, konstrukcja i wdrożenie do produkcji nowej konstrukcji maseczek uwzględniających budowę anatomiczną ludzi, świadczenie usług sieciowych, korepetycje dla uczniów szkół podstawowych i średnich świadczone przez studentów, przygotowanie do matur prowadzone przez kadrę.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu: produkcja przyłbic w oparciu o druk 3D (montaż i dystrybucja do szpitali i zakładów opieki zdrowotnej); akcja – przyłbica dla instytucji, urzędów, szkół i przedszkoli; szycie maseczek specjalistycznych dla wszystkich radomskich szpitali, domów opieki, służb i instytucji; akcja studentów – zbieranie funduszy na materiały do produkcji; wspólna akcja z Duszpasterstwem Akademickim w Radomiu w przygotowywaniu posiłków – pomoc dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego; akcja pomoc seniorom-pracownikom UTH w robieniu zakupów, realizacji recept. We wszystkie akcje zaangażowani byli pracownicy oraz studenci UTH Radom. Dodatkowo UTH wsparło swoimi produktami akcje lokalne.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy: produkcja przyłbic ochronnych w ramach akcji #UTP dla szpitali, konsultacje zdalne dla młodzieży szkół średnich, prace rozpoznawcze do produkcji części do respiratora, praca nad zdalną obsługą wielu respiratorów przez jednego lekarza.

Politechnika Świętokrzyska: wydruk przyłbic ochronnych – obecnie zaangażowanych jest około 20 drukarek 3D. Wstępnie szacuje się, że będzie można drukować ok. 70 przyłbic na dobę.

Politechnika Lubelska: uczelnia wytwarza w oparciu o druk 3D przyłbice chroniące lekarzy i personel medyczny przed koronawirusem. Trwają prace nad produkcją przyłbic metodą wtryskową. Wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie zakończono budowę prototypu respiratora, służącego do wspomagania oddychania u osób z niewydolnością oddechową występującą np. w przypadku zarażenia wirusem COVID-19. Został on przekazany służbom medycznym.

Akademia Morska w Szczecinie: W akcji Druk 3D dla medycyny – wydrukowaliśmy w Akademii Morskiej w Szczecinie 1200 sztuk zatyczek i adapterów do montażu filtrów w maskach ochronnych. Trafiły wraz z maskami do 34 placówek w Szczecinie i województwie Zachodniopomorskim, zabezpieczając pracowników szpitali, policję i karetki wojskowe. Wsparcie okazali też studenci, organizując Studencką pomoc dla Seniorów oraz dla medyków (w ramach akcji Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie), promowali w tym szczególnym czasie honorowe krwiodawstwo. Społeczność akademicka dołączyła do akcji „Brawa dla Was” – co wyraziliśmy sygnałem dźwiękowym z pokładu Nawigatora XXI.

AGH w Krakowie: wydruk przyłbic ochronnych; montaż elementów przyłbic drukowanych w Krakowie. Zakup respiratora lub 2 respiratorów dla potrzeb dydaktyki, z czasowym wypożyczeniem do szpitala. W Krakowie zawiązało się samoistnie porozumienie instytucji i osób prywatnych drukujących przyłbice. W AGH funkcjonuje centralny „zrzut” wydrukowanych elementów, wydrukowanych w mieście, które następnie są składane, uzbrajane, dezynfekowane i pakowane w worki foliowe. Niezależnie od tego na drukarkach AGH prowadzony jest całodobowy druk. Na Uczelni ogłoszono konkurs na projekty związane z COVID-19 w ramach ID Uczelnia Badawcza AGH.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza: wykonywanie przyłbic ochronnych z zastosowaniem druku 3D dla instytucji wojewódzkich m.in: pracowników pogotowie ratunkowego; opracowanie projektów i prototypów respiratorów oraz systemów sterowania respiracji.

Politechnika Warszawskamiędzywydziałowa akcja drukowania masek ochronnych; produkcja przyłbic ochronnych; studenckie inicjatywy drukowania elementów potrzebnych do wyprodukowania przyłbic ochronnych; produkcja przyłbic oraz masek umożliwiających użycie wymiennych filtrów; druk przejściówek, które pozwalają na użycie filtrów od respiratorów w maskach ochronnych wielokrotnego użytku; prace nad respiratorem; przedsięwzięcia informacyjne: model do wizualizacji pandemii; mapa koronawirusa; analiza występowania koronawirusa na świecie i jego wpływu na zużycie energii.

Wojskowa Akademia Techniczna: wydruk metodą 3D elementów składowych przyłbic ochronnych; aplikacja Health Environment for Living in Pandemia (H.E.L.P.), która chroni użytkowników przez identyfikację ognisk zakażeń i informowanie użytkowników o możliwym ryzyku ekspozycji na wirusa.

Politechnika Częstochowska: wykonanie przyłbic w oparciu o druk 3D, wydruk złączek do respiratorów; udostępnienie i zainstalowanie kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury ciała w akademiku. Zdalne zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zajęcia przygotowujące do matury z chemii, fizyki i matematyki.

Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu: żołnierze zawodowi i podchorążowie zaangażowani są w operację Odporna Wiosna” - zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa, wsparcie rodzin personelu medycznego, wsparcie kombatantów, weteranów działań poza granicami państwa, osób starszych, osób niepełnosprawnych, samotnie wychowujących dzieci, wsparcie osób poddanych kwarantannie, kontroli sanitarno-epidemiologicznej, wsparcie logistyczne w zakresie dystrybucji leków, urządzeń i materiałów medycznych, akcje krwiodawstwa, współpraca i wsparcie pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Politechnika Opolska: udostępnienie szpitalom czterech zestawów do pomiarów termowizyjnych (kamera+laptop+dedykowane oprogramowanie+specjalistyczny statyw) i przeszkolenie osób obsługujących; Wypożyczenie specjalistycznej aparatury diagnostyczno-badawczej w celu wykonywania badań w kierunku obecności koronawirusa (COVID-19) Szpitalowi MSWiA w Głuchołazach; Politechnika bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Przyłbice dla medyków”, której celem jest wydruk 3D elementów do przyłbic chroniących personel medyczny przed zakażeniem; Politechnika Opolska włączyła się do międzynarodowego projektu Folding at home. Celem projektu jest m.in. opracowanie leku na COVID-19 przy wykorzystaniu komputerów wolontariuszy z całego świata. Politechnika Opolska udostępniła znaczną moc obliczeniową (blisko 15 Teraflopów); udostępnienie DS 248 miejsc jako izolatorium; akcja pomocy emerytom i ludziom starszym „Wsparcie dla seniorów”.

Politechnika Gdańska: stworzenie platformy Icovid, która posłuży do badania mechanizmów atakowania ludzkich komórek przez wirus SARS, wykonanie kilkuset przyłbic, specjalne stanowisko do zdalnego mierzenia temperatury za pomocą kamery termograficznej dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, przekazanie szpitalom kilkuset litrów płynu dezynfekcyjnego, 10 tys. rękawiczek jednorazowych, strzykawek itp., studencka zbiórka na zakup respiratora dla Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku, stworzenie aplikacji „Zakupy sms dla seniora” łączącej osoby starsze z wolontariuszami.

Politechnika Śląska: opracowanie prototypu respiratora z funkcją telemetrii, czyli z możliwością zdalnego sterowania, wykonywanie przyłbic, opracowanie systemu internetowego CIRCA do wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, opracowanie systemu przesiewowego mierzenia temperatury pacjentów z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, opracowanie automatycznego resuscytatora. Naukowcy z Politechniki Śląskiej w międzynarodowym zespole pracują nad jednym z kluczowych enzymów wirusa SARS-CoV-2. Brama odkażająca opracowana przez naukowców i absolwentów Politechniki Śląskiej znalazła się w finale międzynarodowego konkursu HEALING SOLUTIONS FOR TOURISM CHALLENGE.

Politechnika Wrocławska: drukowanie przyłbic dla lekarzy, opracowanie przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, wspólnie z kilkoma grupami badawczymi z USA, badań do walki z koronawirusem - wyniki badań bezpłatnie udostępniono w internecie; prace nad szczepionką i lekiem na koronawirusa.

Szkoła Główna Służby Pożarniczej: grupa podchorążych szyje maseczki ochronne, są one przekazywane wszystkim strażakom pełniącym służbę w szkolnej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej i innym pracownikom służb zaangażowanym w walkę z koronawirusem, którym brakuje materiałów ochronnych.

 

Żródło: https://www.gov.pl/web/nauka

Strona główna Aktualności Wydarzenia „Politechniki pomagają" – uczelnie w walce z zagrożeniem COVID-19

Nasi partnerzy