Polska ma duże aspiracje związane z robotyką kosmiczną
Polska stara się o wejście do międzynarodowego konsorcjum PER ASPERA. Są w nim kraje z Unii Europejskiej, a działające w obszarze robotyki kosmicznej. Organizacja w Polsce prestiżowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC) może pomóc w negocjacjach w przystąpieniu do konsorcjum i sięgnięciu po fundusze europejskie na rozwój polskich innowacyjnych projektów kosmicznych robotycznych.
Zawody European Rover Challenge to wielki poligon doświadczalny dla studentów. "Młodzi ludzie, którzy budują łaziki, bardzo często na swoich uczelniach technicznych spotykają się tylko i wyłącznie z teorią. Na praktykę często brakuje miejsca, brakuje czasu, brakuje środków. Dopiero tutaj, gdy budują łaziki i konfrontują je z innymi uczelniami, nie tylko z Polski, ale z całego świata, mogą zobaczyć, jak ta teoria ma się do praktyki" - mówił Dawid Pietrala z Politechniki Świętokrzyskiej.
European Rover Challenge 2018 (fot.: roverchallenge.eu)
Skonstruowanie łazika wymaga współpracy studentów wielu specjalizacji. "Po pierwsze, to jest dość precyzyjna mechanika, po drugie elektronika i systemy elektroniczne, które nadzorują działanie takiego łazika. To jest autonomia, czyli oprogramowanie, które radzi sobie w trudnych sytuacjach środowiskowych. W związku z tym, mówiąc o łazikach, mówimy o kilku różnych technologiach" – zaznaczył prezes Brona.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce