Powstaje Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich
Polscy i niemieccy eksperci będą wspólnie prowadzić badania nad innowacyjnymi materiałami hybrydowymi, stosowanymi na przykład w samochodach i samolotach. Dziś uroczyście podpisano porozumienie o utworzeniu Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich.
Porozumienie, będące następstwem podpisanego w sierpniu zeszłego roku listu intencyjnego, zostanie zawarte pomiędzy Politechniką Śląską, samorządem Gliwic, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Federacją Firm Lotniczych „Bielsko” (koordynatorem Śląskiego Klastra Lotniczego), Instytutem Lekkiej Inżynierii i Technologii Polimerowej Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, a także Uniwersytetem Technicznym Bergakademie Freiberg.
Zawarcie formalnego porozumienia między tymi instytucjami to ostatni etap na drodze do utworzenia centrum, którego siedziba będzie zlokalizowana w budynku biura gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Współpraca przedstawicieli nauki, przemysłu i samorządu z Polski i Niemiec ma służyć rozwojowi nowoczesnych technologii projektowania konstrukcji lekkich, a także edukacji w tym zakresie.
Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk ocenia, że utworzenie centrum to odpowiedź na oczekiwania nowoczesnego przemysłu w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii materiałowych oraz szybkiej komercjalizacji wyników badań naukowych.
Gliwicka uczelnia od kilku lat prowadzi badania nad materiałami jednorodnymi oraz hybrydowymi i kompozytowymi, wykorzystywanymi do budowy konstrukcji lekkich. Utworzenie Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich i współpraca z partnerami ma zintensyfikować te działania.
Materiały hybrydowe i kompozytowe składają się z kilku różnych materiałów, często metalowych i niemetalowych - jedne są bardzo wytrzymałe, inne lekkie, należy więc je odpowiednio zestawić, by nowy materiał uzyskał obie te cechy. Takie konstrukcje stosuje się w zaawansowanym przemyśle, głównie samochodowym czy lotniczym.
Badaczom chodzi głównie o to, żeby zmniejszyć masę, utrzymując jednocześnie wysoką wytrzymałość. Przekonują, że tradycyjne materiały nie spełniają już w tym zakresie wymagań, stąd potrzebne są nowe, polegające na połączeniu różnych materiałów w taki sposób, żeby uzyskać efekt synergii, czyli efekt lepszy od zastosowania każdego z nich z osobna. Dzięki kompozytom hybrydowym, czyli wielomateriałowym, można otrzymać produkt wytrzymalszy, a przy tym lżejszy. Te dwa parametry - wytrzymałość i waga - liczą się np. w lotnictwie.
Eksperci podkreślają, że nowe materiały wciąż wymagają zaawansowanych badań, polegających m.in. na testowaniu zachowania materiału w różnych warunkach atmosferycznych i przy różnym obciążeniu. Istotna jest także kwestia opracowywania technologii wytwarzania tych materiałów, która pozwalałaby na jak najlepsze połączenie materiałów składowych. Tym m.in. mają zająć się naukowcy w ramach porozumienia.
Politechnika Śląska stara się tworzyć struktury, skupiające nie tylko uczelnie, ale również ośrodki otoczenia społeczno-gospodarczego. Oprócz porozumienia w sprawie utworzenia Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich, uczelnia powołała też - wraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną - Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0, które rozpoczęło już działalność w Gliwicach. Ma to być ośrodek wspierający przedsiębiorców we wdrażaniu i stosowaniu technologii przemysłu 4.0, a także zajmujący się promocją i edukacją w tym zakresie. Działanie takich centrów uwzględniają plany rządu związane m.in. z utworzeniem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.
Twórcy gliwickiego Centrum sformułowali katalog pożądanych kompetencji, jakie powinien posiadać inżynier odpowiadający potrzebom Przemysłu 4.0. Następnie Politechnika przygotowała i zrealizowała autorski program szkoleniowy Inkubator Liderów Przemysłu 4.0 – będący odpowiedzią na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju do opracowania koncepcji szkoleń dla Centrów Kompetencji Przemysłu 4.0. Łącznie pod kątem Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0 przygotowano już 22 programy szkoleń, które realizowane będą wspólnie z firmami z KSSE.
Źródło: PAP