„Przemysłowa Wiosna”, która przejdzie do historii
„Przemysłowa Wiosna” w Targach Kielce w 2024 r. odbywała się w dość nietypowym czasie. Przemysł powoli wychodzący z marazmu, strajki rolników w tle – to nie zapowiadało nic dobrego... Tymczasem wystawę odwiedziło o 1000 gości więcej niż w zeszłym roku.
Kielecki Salon Technologii Obróbki Metali STOM wraz z wydarzeniami towarzyszącymi odwiedziło w tym roku 20 tys. osób. Jednocześnie na korzyść gości z branży zmniejszyła się liczba uczniów szkół technicznych odwiedzających targi – w tym roku było ich zaledwie 1500 (w zeszłym roku: 2500). Wypowiedzi wystawców nie pozostawiają złudzeń – to była naprawdę udana impreza.
Wróciliśmy do Kielc w ubiegłym roku, po przerwie z powodu pandemii. Wystawiamy się od wielu lat, bo uważamy, że organizowana w Kielcach impreza jest najważniejsza dla naszej branży w całej Polsce. Udział w targach daje nam rozpoznawalność marki, która nigdy nie jest za duża. To jest też szansa na pokazanie nowych produktów. Zwykle pierwszy dzień targów to czas na rozruch, ale tym razem już pierwszego dnia było bardzo dużo zwiedzających – tak udział w „Przemysłowej Wiośnie” podsumował Jakub Szyndlar, technolog ds. rozwoju klienta Abplanalp.
Niemal 600 wystawców prezentowało pracujące maszyny. Z roku na rok coraz liczniejszą grupę stanowią roboty. W tym roku można było liczyć na wiele dynamicznych prezentacji całych linii zrobotyzowanych. Nie zabrakło narzędzi skrawających, licznie reprezentowana była branża technologii szlifowania. W hali E królowały obrabiarki. Na wiele wrażeń mogli liczyć także miłośnicy druku 3D. Sporą część wystawy stanowiły urządzenia pomiarowe.
Na szczególną uwagę zasługują spotkania merytoryczne towarzyszące „Przemysłowej Wiośnie”. Na konferencji zorganizowanej przez znane w środowisku wydawnictwo ELAMED przedstawiono najnowsze rozwiązania na rynku obróbki stali. Seminarium „Innowacje i nowe technologie” było doskonałą okazją, aby zaprezentować pakiet informacji dotyczących firmy, technologii lub produktu. Coroczne Seminarium Obróbki Laserowej tradycyjnie już było uzupełnieniem targów STOM-Laser, a swoją tematyką obejmowało wszystkie rodzaje technologii laserowych stosowanych w przemyśle. Seminarium „Szybkie prototypowanie materiałów metalowych” było zaś ciekawą propozycją przedstawicieli Sieci Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego.
Podczas uroczystej gali drugiego dnia targów rozdawano nagrody. Wręczono także wyróżnienia i nagrody Top Design za oryginalny i nowoczesny styl prezentacji. Specjalnymi statuetkami od Zarządu Targów Kielce zostały wyróżnione firmy, które w tym roku obchodzą swoje jubileusze.
Zapraszamy na kolejną edycję „Przemysłowej Wiosny” w Targach Kielce – od 25 do 28 marca 2025.
Źródło i zdjęcia: Targi Kielce