ENG FB kontakt

23.01.2025

Strona główna Aktualności Wydarzenia Przyszłość Polskiego Przemysłu – nowa inicjatywa Autodesk

Przyszłość Polskiego Przemysłu – nowa inicjatywa Autodesk

03-06-2020

Niedawno firma Autodesk uruchomiła nabór do programu Przyszłość Polskiego Przemysłu. Jak zrodził się pomysł na tę inicjatywę i czy firma realizuje podobne projekty w innych regionach na świecie?

Dostrzegliśmy wyjątkowe okoliczności sprzyjające uruchomieniu inicjatywy, która wspierałaby polskie firmy we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, będących motorem napędowym wzrostu przedsiębiorstw i polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę brak wystarczającej liczby specjalistów na rynku, firmy muszą myśleć o zwiększaniu produktywności pracowników. Do tego konieczne jest zautomatyzowanie manualnych procesów i uwolnienie czasu inżynierów. Inicjatywie sprzyja także otoczenie instytucjonalne. Współpracujemy z Agencją Rozwoju Przemysłu, która prowadzi szereg programów wspierających innowacje w polskim przemyśle, m.in. program „Sieć otwartych innowacji”. Firmy wspiera również niedawno powołana fundacja Polski Przemysł Przyszłości. Ponadto nie bez znaczenia jest nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej od 2021 r., w ramach której Unia planuje przeznaczać większe środki na innowacyjne rozwiązania – warto już teraz zacząć się do tego przygotowywać. Podobne inicjatywy z sukcesem realizujemy również w innych krajach, m.in. w Czechach, a pierwowzorem inicjatywy Przyszłość Polskiego Przemysłu było przedsięwzięcie naszych kolegów z Autodesk w Wielkiej Brytanii o nazwie „Future of British Manufacturing”.

 

Co jest celem tej inicjatywy, kim są jej adresaci i w jaki sposób można do niej przystąpić?

Inicjatywa Przyszłość Polskiego Przemysłu ma pomóc w zrozumieniu i wdrożeniu w polskich przedsiębiorstwach idei przemysłu 4.0, rozumianego jako zbiór działań zmierzających do stworzenia produkcji (i związanych z nią usług), która będzie bardziej wydajna, innowacyjna i skupiona na kliencie. Inicjatywa pozwala połączyć polskie przedsiębiorstwa przemysłowe i produkcyjne w grupę dyskusyjną, która wymienia wzajemne doświadczenia dotyczące innowacji w przemyśle. Mamy nadzieję, że dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych oraz potencjału innowacyjnego pracowników przyczyni się to do zbudowania trwałej przewagi konkurencyjnej polskich firm. Autodesk kieruje ten program do wszystkich osób pracujących w zarejestrowanych w Polsce firmach przemysłowych, zajmujących się projektowaniem i szeroko pojętą produkcją, które chcą wdrożyć w swoich organizacjach ideę przemysłu 4.0 oraz przeprowadzić transformację cyfrową za pomocą najnowszych technologii produkcyjnych. W celu dołączenia do inicjatywy wystarczy wypełnić krótki formularz, znajdujący się na stronie autodesk.pl/3p, i odpowiedzieć na pytania na dalszym etapie zgłoszenia.

 

Kto już się zgłosił do programu?

Nabór do inicjatywy został dopiero ogłoszony, dlatego zapraszamy wszystkie firmy, które chcą kreować lepsze produkty, a jednocześnie ograniczyć zużycie materiałów, czasu czy innych kluczowych zasobów. W ramach inicjatywy Przyszłość Polskiego Przemysłu wnosimy praktyczne podejście – chcemy pomagać właścicielom i kadrze zarządzającej polskich firm produkcyjnych i przemysłowych w praktycznym zastosowaniu nowoczesnych procesów i technologii – po to, by mogły zwiększać sprzedaż i generować większe zyski. Zapraszamy przedsiębiorstwa do dołączenia do naszej inicjatywy, korzystania z bogatej bazy wiedzy, a w przyszłości – do udziału w organizowanych przez nas warsztatach dotyczących innowacji.

 

Jakie korzyści mogą osiągnąć firmy, które przystąpią do tego programu? Jakiego rodzaju wsparcie oferują Państwo jego uczestnikom?

Uważam, że jedną z ważniejszych korzyści wynikających z przystąpienia do inicjatywy Przyszłość Polskiego Przemysłu jest tworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między kluczowymi firmami z sektora. Niezależnie od tego, czy firma zaczyna swoją drogę z projektowaniem, czy jest już na zaawansowanym poziomie, taka wymiana informacji pomaga obu stronom. Ważnym profitem dla członków inicjatywy jest również możliwość otrzymania specjalnych pakietów uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez firmę Autodesk, a także przez naszych partnerów czy zewnętrzne organizacje. Członkowie będą mieli także unikalną okazję do skorzystania z dedykowanego warsztatu „Innovation Workshop dla firmy” – dzięki niemu dowiedzą się, jak technologie cyfrowe mogą się przyczynić do wzrostu i poprawy rentowności. Chcemy, aby uczestnicy programu byli na bieżąco z najnowszymi informacjami z rynku, dlatego będą otrzymywać specjalny newsletter. W dzisiejszej dynamicznie zmieniającej się sytuacji zapewnimy im ponadto dostęp do webinariów tematycznych organizowanych przez Autodesk oraz partnerów firmy.

 

A jakich korzyści oczekuje firma Autodesk w związku z zainicjowaniem platformy Przyszłość Polskiego Przemysłu?

Tym, co przyświeca firmie Autodesk, jest chęć pomocy właścicielom oraz kadrze zarządzającej polskich firm produkcyjnych i przemysłowych w praktycznym zastosowaniu nowoczesnych procesów i technologii. Wszystko po to, by przedsiębiorstwa mogły tworzyć lepsze produkty, rozwijać sprzedaż i generować większe zyski. W przyszłości przedsiębiorstwa odnoszące sukcesy będą podchodziły do pomysłów i praktyk związanych z projektowaniem i wykorzystaniem produktów w nowy, dynamiczny sposób. Proces tworzenia rozwinął się poza prostą, liniową ścieżkę – teraz funkcjonuje w zintegrowanych cyklach. Przemiany, których jesteśmy świadkami, następowały już wcześniej, ale dzisiejsze tempo zmian jest znacznie szybsze. Na współczesnym konkurencyjnym rynku każdy może być innowatorem – wszystko zależy od tego, kto wprowadzi innowacje jako pierwszy. Technologia daje wszystkim równe szanse. Działając w ramach inicjatywy, chcemy pokazać polskim firmom przemysłowym, jak wiele mogą zyskać, gdy tylko zrozumieją i wprowadzą w życie rozwiązania idei przemysłu 4.0.

 

Jak widzą Państwo przyszłość polskiego przemysłu? Jakie są współczesne trendy?

Na naszych oczach dzieje się rewolucja – coraz więcej uwagi poświęcamy branży IT. Firmy zaczynają więcej inwestować w ten sektor, bo widzą, że dzięki nowoczesnym technologiom mogą się rozwinąć. Pierwszym trendem, o którym z pewnością warto wspomnieć, jest postęp w dziedzinie rozwiązań chmurowych. Ich wdrożenie ma kluczowe znaczenie przede wszystkim w sytuacji, gdy mierzymy się z nagłą potrzebą pracy zdalnej. Rośnie świadomość korzyści płynących z użytkowania chmur czy podobnych rozwiązań – ten segment rynku IT zmienia się bardzo dynamicznie i z roku na rok odnotowuje dwucyfrowy wzrost. Kolejnym istotnym kierunkiem rozwoju jest tworzenie cyfrowych kopii obiektu lub produktu, czyli tworzenie cyfrowego bliźniaka. Szybka analiza działań, łatwość współpracy i automatyzacja procesów dzięki cyfrowemu bliźniakowi może radykalnie skrócić czas realizacji projektów, zwłaszcza tam, gdzie pracownicy muszą ściśle współdziałać, aby wytworzyć wartość. Cyfrowego bliźniaka najczęściej wykorzystuje się do optymalizacji wydajności operacyjnej, jednak może on przynieść także inne korzyści biznesowe. Trendów jest znacznie więcej: wirtualna rzeczywistość (VR), rozwój technologii blockchain, cyberbezpieczeństwo. Dzięki takim inicjatywom, jak Przyszłość Polskiego Przemysłu, polskie firmy przemysłowe mają unikalną szansę śledzenia na bieżąco wszystkich trendów i – co więcej – mogą się przekonać, jak wdrożenie nowoczesnych rozwiązań może wpłynąć na ich przewagę konkurencyjną i biznesową.

 

Dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za powodzenie Państwa inicjatywy.


Rozmawiała: Danuta Kowalczyk

Strona główna Aktualności Wydarzenia Przyszłość Polskiego Przemysłu – nowa inicjatywa Autodesk

Nasi partnerzy