ENG FB kontakt

26.12.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Raport ARP: „Szanse i Wyzwania Polskiego Przemysłu 4.0”

Raport ARP: „Szanse i Wyzwania Polskiego Przemysłu 4.0”

29-11-2018

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) zaprezentowała ostatnio raport dot. przemysłu w Polsce w kontekście inteligentnej produkcji.

Pierwszy robot został wykorzystany w przemyśle jeszcze w latach pięćdziesiątych XX w. Począwszy od tego momentu rynek robotyki stale rośnie. Obecnie firmy prześcigają się w jakości oferowanych robotów, szybkości i precyzji ich działania. Zadania realizowane w niekorzystnych warunkach pracy, wymagające dużej wydajności lub precyzji, a także rosnące wymagania klienta końcowego, wzmagają konkurencję, a co za tym idzie rosną też nakłady na innowacje i technologie. Skutkuje to tym, że producenci minimalizują koszty produkcji, coraz częściej zastępując lub wspierając pracę ludzka robotami.

 

Roczna podaż robotów przemysłowych w tysiącach szt.

Roczna podaż robotów przemysłowych w tysiącach szt.

 

Wzrost popytu na roboty przemysłowe wyraźnie odzwierciedlają dane statystyczne. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki IFR, sprzedaż robotów przemysłowych w ciągu ostatnich 5 lat systematycznie rośnie. Szacuje się, że do 2020 roku będzie przeszło 3 miliony działających robotów przemysłowych, z czego około 1,9 miliona będzie w azjatyckich fabrykach (głównie w Chinach i Korei).

 

Liczba robotów przemysłowych na świecie w latach 2008 – 2020

Liczba robotów przemysłowych na świecie w latach 2008 – 2020

 

Autorzy raportu „Szanse i Wyzwania Polskiego Przemysłu 4.0” za podstawowe cechy Przemysłu 4.0 uznali:

  • Automatyzacja i robotyka
    Automatyzacja wszystkich procesów, które mogą być zautomatyzowane i wykorzystywanie robotów.
  • Digitalizacja
    Integracja rozwiązań automatyki przemysłowej i robotyki z technologiami teleinformatycznymi oraz różnego rodzaju oprogramowaniem.
  • Sensory
    Wszechobecne sensory i opomiarowanie technologii produkcyjnych i sterowania tworzą podstawy analiz wielkich baz danych i predykcji oraz inteligencji działania całej fabryki.
  • Komunikacja w czasie rzeczywistym
    Bardzo tania komunikacja umożliwia swobodny przepływ wielkich ilości danych w czasie rzeczywistym.
  • Sztuczna inteligencja
    Rozwój Internetu Rzeczy oraz sztucznej inteligencji umożliwiają, coraz większą autonomiczność i samodzielne uczenie się maszyn.
  • Bezpieczeństwo jeszcze ważniejsze
    Digitalizacja i robotyzacja całych procesów produkcyjnych powoduje wzrost znaczenia bezpieczeństwa energetycznego i teleinformatycznego.
  • Wiedza jeszcze bardziej potrzebna
    Wzrost znaczenia pracowników z bardzo specjalistyczną wiedzą, kosztem tanich pracowników średniego i niskiego szczebla.

 

Cechy inteligentnych fabryk

Cechy inteligentnych fabryk

 

Olbrzymia ilość danych, możliwości przetwarzania współczesnych komputerów i właściwie bezpłatne przesyłanie danych zmieniają paradygmat rozwoju. Dotychczas, gdy pojawiał się problem, ludzie szukali rozwiązania. Dziś, coraz częściej, ludzie podają opis oczekiwanego rozwiązania, a maszyna daje propozycje rozwiązania. Nie wiemy jeszcze, jak dokładnie ta zmiana wpłynie na nasze życie, ale jedno jest pewne – ta zmiana będzie olbrzymia. Stwarza to wielkie szanse dla polskiego przemysłu.


Bartłomiej Michałowski
Ekspert ds. Nowych Technologii w Instytucie Sobieskiego

 

Szacowana liczba robotów przemysłowych w Polsce to około 11 tys. sztuk. Polska jest jedną z najsłabiej zrobotyzowanych gospodarek. Dlatego też ważnym elementem jest pobudzanie strony popytowej poprzez odpowiednio nakierowane ulgi i zachęty inwestycyjne.

 

 

Raport „Szanse i wyzwania polskiego Przemysłu 4.0” pokazuje mało optymistyczne dane na temat zaawansowania rozwoju polskiego przemysłu. Przypomina, że poziom robotyzacji w polskich przedsiębiorstwach jest wciąż na niezadowalającym poziomie, ponieważ gęstość robotyzacji (ang. robot density) w Polsce to zaledwie 22 roboty na 10 tys. pracowników, podczas gdy średnia światowa to 74 roboty. P

Z diagnozy ARP S.A. wynika, że polska gospodarka potrzebuje systemowych rozwiązań, między innymi: umieszczania wymogu rozwiązań zgodnych z Przemysłem 4.0 w specyfikacjach inwestycji finansowanych przez rząd i samorząd, czy przeznaczenia części budżetu każdego ministerstwa, rządowej agendy i samorządu na za zakup rozwiązań Przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. Ważne jest także finansowanie edukacji dla kadry zarządczej, wyłanianie talentów i zespołów, które tworzą innowacyjne rozwiązania, podatkowe ulgi na zakupy rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla urządzeń Internetu rzeczy, wprowadzenie wymogu posiadania strategii robotyzacji i wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0.

 

Raport: „Szanse i Wyzwania Polskiego Przemysłu 4.0”

Raport: „Szanse i Wyzwania Polskiego Przemysłu 4.0” (plik PDF)

 

Źródło: ARP

Strona główna Aktualności Wydarzenia Raport ARP: „Szanse i Wyzwania Polskiego Przemysłu 4.0”

Nasi partnerzy