Repozytorium Robotyki – otwarta baza wiedzy
We wtorek 30 maja wystartowało Repozytorium Robotyki: https://roborepo.pl/. Jest to baza 2,5 tys. zdigitalizowanych prac naukowych i badawczo-rozwojowych z zakresu robotyki oraz obszarów pokrewnych (takich jak automatyka, pomiary, sztuczna inteligencja, rozpoznawanie obrazów i przetwarzanie mobilne), raportów z badań, czasopism, filmów, opisów projektów urządzeń z lat 1966–2007 oraz zasobów biblioteki instytutu, zgromadzonych w Łukasiewicz – PIAP. Dostęp do Repozytorium Robotyki jest otwarty i bezpłatny.
O celach projektu opowiedział dyrektor instytutu prof. nzw. dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, a o zawartości i strukturze Repozytorium Robotyki – dr inż. Małgorzata Kaliczyńska, kierownik projektu. Poinformowała także, że trwają intensywne prace nad rozszerzeniem bazy do 4 tys. obiektów. Docelowo mają się tu znaleźć także współczesne prace.
Łukasiewicz – PIAP ma kilkadziesiąt lat doświadczenia w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych i tworzeniu rozwiązań z dziedziny robotyki i wdrażaniu ich w przemyśle. Wśród obszarów działań instytutu są: automatyzacja i robotyzacja linii produkcyjnych i fabryk, produkcja robotów mobilnych, antyterrorystycznych i rehabilitacyjnych, tworzenie rozwiązań z zakresu druku 3D oraz technologii kosmicznych. Dzięki tak szerokiemu spektrum działania instytutu Repozytorium Robotyki będzie miało unikalną wartość historyczną, a jednocześnie może się przysłużyć dalszemu rozwojowi robotyki w Polsce.
Na stronie https://repozytoriumrobotyki.pl/ można zapisać się na newsletter, który pozwoli zyskać aktualną wiedzę na temat powstającego kompendium wiedzy oraz danych sukcesywnie zamieszczanych na portalu.
Repozytorium Robotyki powstało w ramach projektu: „Repozytorium Robotyki – cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Kierownik projektu Repozytorium Robotyki dr inż. Małgorzata Kaliczyńska (Fot. Łukasiewicz – PIAP)
Dyrektor instytutu prof. nzw. dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk (Fot. Łukasiewicz – PIAP)
Fot. Łukasiewicz – PIAP