ENG FB kontakt

22.11.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia „Tworzywa – Fakty 2021” – raport Plastics Europe

„Tworzywa – Fakty 2021” – raport Plastics Europe

04-04-2022

„Tworzywa – Fakty” to doroczny raport zawierający dane dotyczące branży tworzyw sztucznych: produkcji, zużycia i odzysku tworzyw, bilans handlowy, a także informacje o zatrudnieniu i obrotach. Opracowanie daje obraz tego, jak przemysł tworzyw sztucznych przyczynia się do rozwoju ekonomicznego i dobrobytu Europy.

Pomimo nieprzewidywalnych warunków i okoliczności, jakie wystąpiły w 2020 r., europejski przemysł tworzyw sztucznych szybko się zaadaptował do nowej sytuacji. W konsekwencji kryzysu wynikającego z pandemii COVID-19 europejski łańcuch wartości branży tworzyw sztucznych – w skład którego wchodzą producenci, przetwórcy i recyklerzy tworzyw sztucznych, a także producenci maszyn i urządzeń – odnotował spadki zarówno w produkcji, jak i zapotrzebowaniu na swoje wyroby. Pomimo tego branża była w stanie utrzymać wysoki poziom zatrudnienia. Z zatrudnieniem niemal 1,5 mln osób w ponad 50 tys. firm, w większości MŚP, działających na terenie całej Europy, branża ta jest kluczowa dla odbudowy europejskiej gospodarki. Aktualnie zwiększa wysiłki w zakresie zwracania tworzyw do obiegu. Pomimo poważnych problemów, jakich doświadczył sektor recyklingu, zwłaszcza w drugim kwartale 2020 r., ilość poddanych recyklingowi pokonsumenckich odpadów tworzyw wzrosła, utrzymał się poziom odpadów przeznaczonych do odzysku energetycznego i spadła ilość odpadów kierowanych na składowiska.

W bieżącym wydaniu prezentujemy wybrane fragmenty rsportu. Całość mozna znaleźć pod adresem: https://plasticseurope.org.

Sektor tworzyw sztucznych zajmuje 8. miejsce w Europie pod względem wkładu w PKB. Jest to wynik podobny do tego, jaki uzyskują branża farmaceutyczna czy produkcja urządzeń elektrycznych. Producenci tworzyw sztucznych inwestują w technologie recyklingu chemicznego. Wartość tych nakładów ma wzrosnąć z 2,6 mld euro przewidzianych na rok 2025 do 7,2 mld euro w roku 2030.

W 2020 r. w Europie zebrano i skierowano do recyklingu (lokalnie lub poza Europę) prawie 10,2 mln ton pokonsumenckich odpadów tworzyw sztucznych.

 

PRODUKCJA TWORZYW SZTUCZNYCH

Dane obejmują: tworzywa termoplastyczne, poliuretany, tworzywa termoutwardzalne, elastomery, kleje, powłoki i materiały uszczelniające oraz włókna PP. Nie obejmują włókien PET, PA i poliakrylowych. Nie uwzględniają produkcji recyklatów tworzyw sztucznych. Dane są szacunkowe.

Dane obejmują: tworzywa termoutwardzalne, elastomery, kleje, powłoki i materiały uszczelniające oraz włókna PP; nie obejmuje włókien PET, PA i poliakrylowych. Dane są szacunkowe.

 

 

WYMIANA HANDLOWA POZA UE POD WZGLĘDEM WARTOŚCI SPRZEDAŻY

W 2020 r. głównymi partnerami handlowymi UE27 były USA, Wielka Brytania i Chiny.

 

ZAPOTRZEBOWANIE NA TWORZYWA WEDŁUG KRAJÓW

Dane szacunkowe opracowane przez PEMRG (Plastics Europe Market Research Group). Oszacowane zapotrzebowanie nie uwzględnia recyklatu.

 

ZAPOTRZEBOWANIE NA TWORZYWA W UE27+3 WEDŁUG SEGMENTÓW ZASTOSOWAŃ W 2020 R.

Opakowania i budownictwo to dwa największe segmenty zastosowań tworzyw sztucznych. Na trzecim miejscu znajduje się produkcja na potrzeby motoryzacji. Kategoria „inne” obejmuje zastosowanie tworzyw w przemyśle meblarskim, w produkcji maszyn i urządzeń, zastosowania medyczne itd. Oszacowane zapotrzebowanie nie uwzględnia recyklatu.

* Obejmuje opakowania handlowe i przemysłowe

 

ZAPOTRZEBOWANIE PRZETWÓRCÓW NA TWORZYWA SZTUCZNE W UE27+3 WEDŁUG RODZAJU POLIMERU W 2020 R.

Oszacowane zapotrzebowanie nie uwzględnia recyklatu.

 

POKONSUMENCKIE ODPADY TWORZYW SZTUCZNYCH – ZAGOSPODAROWANIE W 2020 R.

(dane wstępne)

W 2020 r. w krajach UE27+3 zebrano ponad 29 mln ton pokonsumenckich odpadów tworzyw sztucznych. Ponieważ wyroby z tworzyw sztucznych mają różny okres użytkowania (od roku do 50 lat i więcej), danych dotyczących ilości zebranych odpadów tworzyw nie należy bezpośrednio porównywać z danymi na temat zapotrzebowania ze strony przetwórców czy danymi o zużyciu w wyrobach w danym roku.

Ponad 1/3 odpadów tworzyw przekazano do recyklingu, wewnątrz lub poza granice UE27+3, jednak nadal ponad 23% trafiło na składowiska, a ponad 40% skierowano do odzysku energii.

* Recykling: włączając 0,2% recyklingu chemicznego.

 

PRODUKCJA W BRANŻY TWORZYW SZTUCZNYCH W EU27 – PROGNOZY

Po gwałtownym spadku produkcji europejskiego sektora tworzyw sztucznych w pierwszej połowie 2020 r., spowodowanym pandemią COVID-19, nastąpił wzrost produkcji przewyższający poprzednie spadki.

Wskaźnik 2015 = 100, dane wyrównane kwartalnie i sezonowo.

 

Raport nie zawiera danych dotyczących produkcji i wykorzystania tworzyw pochodzących z recyklingu. Pogłębiona analiza postępów we wdrażaniu rozwiązań z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze tworzyw sztucznych, wraz z bardziej szczegółowymi informacjami dotyczącymi zagospodarowania pokonsumenckich odpadów tworzyw sztucznych i wykorzystania recyklatu w nowych produktach, oraz o technologiach odzysku i recyklingu odpadów, znajdzie się w raporcie „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie”, który ukaże się w pierwszym kwartale 2022 r.

Źródło: https://plasticseurope.org

 

 

Raport powstaje dzięki współpracy Plastics Europe (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Tworzyw Sztucznych) oraz EPRO (Europejskiego Stowarzyszenia Organizacji Recyklingu i Odzysku Tworzyw Sztucznych). Informacji na temat produkcji i zapotrzebowania na tworzywa sztuczne dostarczyła Grupa Badań Rynku Tworzyw Sztucznych Plastics Europe (PEMRG). W ocenie danych dotyczących powstawania i odzysku odpadów pomogła firma Conversio Market & Strategy GmbH. Dane dotyczące odzysku odpadów tworzyw sztucznych, a także dane handlowe pochodzą z oficjalnych statystyk instytucji europejskich i krajowych, jak również od organizacji zajmujących się gospodarką odpadami. Wykorzystano także badania i ekspertyzy konsultantów. Zamieszczone w raporcie dane liczbowe nie zawsze można bezpośrednio porównać z danymi za poprzednie lata ze względu na korekty oszacowań (np. dane dotyczące wykorzystania i odzysku tworzyw sztucznych).

Wszystkie grafiki i wykresy zawierają dane dla UE27 oraz Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, w skrócie zwanych Europą, natomiast pozostałe grupy krajów są wymienione osobno.

 

Pobierz plik / download

Raport do pobrania (PDF, ~2,1 MB)

Strona główna Aktualności Wydarzenia „Tworzywa – Fakty 2021” – raport Plastics Europe

Nasi partnerzy