ENG FB kontakt

22.01.2025

Strona główna Aktualności Wydarzenia Ulga na robotyzację dla polskich przedsiębiorców

Ulga na robotyzację dla polskich przedsiębiorców

04-02-2022

Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać z nowej preferencji podatkowej – ulgi na robotyzację. Takie rozwiązanie ma przyspieszyć cyfrową transformację polskiego przemysłu i ułatwić firmom produkcyjnym decyzję o zakupie robotów. Kto będzie mógł z niej skorzystać, na jakich zasadach będzie działać narzędzie wsparcia przedsiębiorców i co poza robotami będzie można odliczyć, a także o roli, jaką ma do odegrania integrator lub dostawca rozwiązania – piszemy w tym artykule.

 

Ulga na robotyzację będzie obowiązywać przez 5 lat – od początku 2022 do końca 2026 r. Koszty poniesione na robotyzację będzie można rozliczyć do 2030 r. Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od ich wielkości, którzy są opodatkowani:

  • według skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym,
  • podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT-8).

Ulga uprawnia do odliczenia dodatkowo od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na robotyzację. Nie ma ograniczeń ilościowych w korzystaniu z ulgi na robotyzację (ulga obowiązuje przy zakupie pierwszego i każdego kolejnego robota od 2022 do 2026 r.). Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w danym roku.

Odliczeniu będzie podlegać zakup wyłącznie fabrycznie nowych robotów i urządzeń. Katalog kosztów kwalifikowanych jest jednak szerszy i obejmuje też m.in. usługi wdrożeniowe czy szkolenia pracowników.

Brak ograniczeń ilościowych w korzystaniu z ulgi na robotyzację oraz powszechna dostępność rozwiązania dla polskich przedsiębiorców (bez względu na formę prawną prowadzonej działalności) to strategiczne punkty nowej preferencji, które mają zachęcić polski biznes do inwestowania w nowe technologie.

 

 

Jaki robot podlega odliczeniu według ulgi na robotyzację?

Katalog kosztów kwalifikowanych wygląda następująco:

  • zakup lub leasingowanie nowych robotów przemysłowych,
  • zakup maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów,
  • zakup oprogramowania i systemów zarządzania,
  • zakup urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
  • usługi wdrożeniowe,
  • szkolenia dla pracowników.

 

Robot przemysłowy czyli jaki?

Zakres maszyn i obszarów, które obejmie ulga na robotyzację, został przez prawodawcę zdefiniowany. Odliczeniu będą podlegać inwestycje w nowe zakupione lub leasingowane roboty przemysłowe, których wdrożenie ma służyć wsparciu i rozwojowi produkcji. Do ulgi na robotyzację kwalifikują się wyłącznie roboty spełniające określoną w preferencji definicję robota przemysłowego. Używane roboty nie podlegają uldze.

 

Roboty przemysłowe – definicja

Za robota przemysłowego może być uznana maszyna wielozadaniowa, automatycznie sterowana i programowalna, stacjonarna lub mobilna, o co najmniej trzech stopniach swobody, posiadająca właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne do zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi w celu zdalnego: sterowania, programowania, monitorowania lub diagnozowania,
  • jest połączona z systemami teleinformatycznymi, usprawniającymi procesy produkcyjne podatnika, zwłaszcza z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów,
  • jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń,
  • jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika.

Na uldze na robotyzację mają skorzystać zwłaszcza polskie zakłady produkcyjne. Dla rozwoju polskiej gospodarki ważne jest również, aby w ramach robotyzacji swoich procesów firmy kupowały maszyny u polskich integratorów i dostawców rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji, których zrzesza Forum Automatyki i Robotyki Polskiej – FAiRP.

 

 

Źródło: https://www.biznes.gov.pl/

Strona główna Aktualności Wydarzenia Ulga na robotyzację dla polskich przedsiębiorców

Nasi partnerzy