W odpowiedzi na wymagania Przemysłu 4.0 firma Eaton publikuje białą księgę, która opisuje trendy w systemach operatorskich
Jak będzie można projektować interfejsy człowiek-maszyna w cyfrowej przyszłości?
Eaton opublikował nową białą księgę, „Innowacyjne koncepcje obsługi maszyn nowej generacji”. Jej autor, Tobias Ischen, przedstawia podstawowe sposoby obsługi i wizualizacji oraz bada, jakie elementy muszą brać pod uwagę konstruktorzy maszyn, żeby były one zaprojektowane zgodne z wymaganiami Przemysłu 4.0/IoT. Autor prognozuje też przyszłe potrzeby operatorów maszyn i prezentuje również postępy w dotykowych urządzeniach sterujących oraz w aparaturze sterującej i sygnalizacyjnej.
Obecnie inżynierowie mają możliwość zaprojektowania swoich urządzeń z wartością dodaną, jaką są nowoczesne jednostki sterujące połączone z panelami dotykowymi (Multi-Touch) oraz atrakcyjnie opracowana i sensownie dobrana aparatura sterująca i sygnalizacyjna. Jednocześnie, muszą oni zagwarantować, że obsługa interfejsu człowiek-maszyna będzie zawsze bezpieczna i zgodna z międzynarodowymi przepisami.
Przemysłowe możliwości interfejsu człowiek-maszyna (HMI) stanowią ważny element całości w dobrze funkcjonującym systemie. W białej księdze szczegółowo omówiono stosowne normy i przepisy dotyczące podstawowych zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Szczególnej regulacji podlegają: typ elementu operatorskiego, kolorystyka oraz typografia aparatury sterującej i sygnalizacyjnej. Ważne są również lokalne normy i praktyki urządzeń, które produkowane są na rynek globalny.
W białej księdze omówiono sposoby, w jaki system obsługi może najprościej przekazać informacje. Inżynierowie ds. projektowania i aplikacji muszą zadać sobie pytanie, jakie informacje chcą dostarczyć klientom i jakie podzespoły mogą zaoferować. Mogą to osiągnąć przez użycie uniwersalnie rozpoznawalnych symboli dla oznaczenia podstawowych funkcji. W ten sposób można ograniczyć stopień skomplikowania, wynikający z procedur poszczególnych krajów.
Rozwój interfejsu człowiek-maszyna wymaga integracji z istniejącymi już systemami. Zaprojektowanie nowych urządzeń do systemów obsługi w taki sposób, żeby były one łatwe do zintegrowania z architekturą już istniejących systemów, stanowi dla konstruktorów poważne wyzwanie. HMI wraz ze sterownikiem programowalnym (PLC) jest w zasadzie postrzegany jako integralna część całościowego rozwiązania automatyki.
Biała księga dostępna jest w wersji elektronicznej.
Źródło: Eaton