Webinar dotyczący innowacyjnych produktów z Tajwanu
Tajwan jest jednym z najważniejszych światowych dostawców obrabiarek, z roczną wartością produkcji na poziomie ponad 3 miliardów USD. Kraj ten jest na 5. miejscu w eksporcie obrabiarek i na 7. miejscu jeśli chodzi o produkcję obrabiarek na świecie. Polskie przedsiębiorstwa, m.in. z sektora motoryzacyjnego, wykazują ogromne zapotrzebowanie na maszyny obróbkowe. Cały czas rośnie także współpraca między Tajwanem i Polską w tym obszarze. Dlatego też tajwańskie przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkcji obrabiarek, a do tego oferują różne specjalistyczne, zautomatyzowane i inteligentne rozwiązania są dla polskich producentów partnerem, który może pomóc w zrewolucjonizowaniu wielu procesów produkcyjnych.
Podczas webinarium „Taiwan Excellence Push the Boundaries of Smart Manufacturing” (Przesuwanie granic inteligentnej produkcji), które odbyło się 10 listopada 2021 i było zorganizowane przez Biuro Handlu Zagranicznego Ministerstwa Gospodarki Tajwanu (MOEA) oraz Tajwańską Radę Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), mogliśmy zapoznać się z takimi inteligentnymi rozwiązaniami.
Do prezentacji swoich innowacyjnych produktów zaproszono pięciu laureatów Taiwan Excellence, najbardziej prestiżowej nagrody przemysłowej na Tajwanie przyznawanej za najbardziej innowacyjne rozwiązania. Były to: HIWIN Technologies, JEENXI Technologies (Sunmill), Fair Friend Enterprise (FFG), Tongtai Machine & Tool oraz AXILE Machine (Buffalo Machinery).
Podczas otwarcia webinarium Wen-Hsien Hsu, przewodniczący Tajwańskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA), zauważył, że inteligentna produkcja jest istotna dla wszystkich firm, które myślą o wdrożeniu rozwiązań Przemysłu 4.0. Dodał, że Tajwan posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę teleinformatyczną z szerokimi możliwościami integracji oprogramowania i sprzętu, co pozwala na szybkie wdrażanie inteligentnych rozwiązań do obrabiarek. Oznacza to, że Tajwan dysponuje odpowiednią mobilnością i elastycznością, aby wytwarzać produkty wysoce precyzyjne, zaawansowane technologicznie i o wysokiej wartości dodanej po konkurencyjnej cenie w celu zaspokojenia potrzeb globalnych nabywców.
Maurice Chang, starszy dyrektor ds. marketingu w grupie HIWIN, zaprezentował pierwszą na świecie inteligentną śrubę kulową. Dzięki hybrydowemu czujnikowi i zaawansowanym algorytmom pozwala ona na bieżąco monitorować stan jej zużycia, dzięki czemu można ustalać z wyprzedzeniem harmonogram konserwacji i redukować do minimum czas przestoju maszyny.
Ponadto inteligentny system smarowania pozwala zmniejszyć zużycie oleju o 40-70%. Temperatura oraz wibracje są również monitorowane, co pozwala uniknąć wystąpienia błędów związanych z przegrzaniem oraz śledzenie wskaźników odbiegających od normy. Wszystkie dane mogą być wizualizowane zdalnie w czasie rzeczywistym. Całość przyczynia się do utrzymania wysokiej wydajności, stabilizacji jakości produktu, przyjazności dla środowiska i łatwiejszego planowania harmonogramu konserwacji. Globalny trend zmierza w kierunku coraz większej liczby zastosowań automatyzacji i robotyki, aby pomóc społeczeństwu w działaniach o większej wartości dodanej. Dzięki temu inżynierowie i technicy mogą awansować do pracy na stanowiskach wyższego poziomu.
HIWIN inwestuje co roku około 5% do 6% w badania i rozwój, by utrzymać wiodącą pozycję w dziedzinie sterowania oraz inteligentnych rozwiązań.
Lucy Chen, asystentka w firmie JEENXI, przedstawiła najnowszą 5-osiową maszynę obróbkową (UH-500), opartą na prowadnicach liniowych i konstrukcji cylindra hydraulicznego. To centrum obróbkowe nadaje się do zaawansowanych procesów produkcyjnych i tworzenia elementów o skomplikowanych kształtach. Pozwala skrócić czas obróbki, a tym samym zwiększa wydajność produkcji.
Zaprezentowana maszyna może wykonywać różne procesy obróbcze, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko popełnienia błędu związanego z częstą zmianą mocowania. Centrum obróbkowe może być z powodzeniem wykorzystywane przy produkcji małych serii , a także w branżach: motoryzacyjnej, lotniczej, medycznej i energii odnawialnej.
Przedstawiciele firmy zapytani o problemy z łancuchem dostaw stwierdzili, iż najbardziej odczuwalny jest brak sterownika, ponieważ czas dostawy wydłużył się o 4 miesiące. Brakuje również takich elementów, jak: śruba kulowa, wrzeciono, prowadnice liniowe itp. Wzrosły ceny odlewów żeliwnych i blach.
Miro Lin, dyrektor generalny działu Intelligent Manufacturing & Data Services Division FFG, trzeciego co do wielkości producenta obrabiarek na świecie, zaprezentował 5-osiowe centrum obróbkowe AI Swing-Head (UB-660) z rozwiązaniami sztucznej inteligencji. Ta maszyna spełnia wszystkie wymagania produkcji wielkoseryjnej o wysokiej precyzji. Co więcej, dzięki algorytmom sztucznej inteligencji pozwala lepiej wykrywać te podzespoły, które wymagają czynności konserwacyjnych lub wymiany, co zmniejsza potrzebę fizycznej kontroli sprzętu. Zapytany o sytuację pandemiczną odpowiedział: Oczywiście na początku epidemii fabryki zostały zamknięte, pandemia doprowadziła do całkowitego lub częściowego zawieszenia działalności produkcyjnej.
Jednak po pandemii popyt faktycznie wzrósł. Obrabiarki jako urządzenia przede wszystkim mechaniczne będą jednocześnie zwiększać popyt, aby zaspokoić potrzeby rynku, zwłaszcza w przemyśle medycznym.
Jolly Wu, asystent sprzedaży w firmie Tongtai, wiodącego tajwańskiego producenta obrabiarek i dostawcy gotowych rozwiązań, podczas webinarium zaprezentował rozwiązania automatyzacji, które integrują sprzęt, oprogramowanie i zarządzanie procesami. Rozwiązanie to pozwala na zastosowanie maszyn do różnych procesów załadunkowych i rozładunkowych oraz różnego rodzaju akcesoriów w celu optymalizacji wydajności. Ponadto dostępne funkcjonalności obejmują ramię robota z systemem wizualizacji 3D, dwie różne metody załadunku, kontrolę jakości w czasie rzeczywistym, funkcję harmonogramu produkcji i połączenie maszyn w sieć.
Tongtai jest dobrze znana w rozwiązaniach „pod klucz”. Zauważamy również, że rosną wymagania dotyczące rozwiązania w zakresie automatyzacji. Ma to odzwierceidlanie również w naszych przychodach rocznych, rośnie też odsetek rozwiązań automatyzacyjnych. Tongtai inwestuje ok.3-5% przychodów w ciągu roku w badania i rozwój - powiedział Wu.
Erica Tsai, menedżer ds. sprzedaży w fimie AXILE, zaprezentowała autorskie technologie SMT i ART, które pozwalają na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań automatycznej wymiany palet oraz elastycznych systemów produkcyjnych. Cyfrowe rozwiązania automatyzacji produkcji umożliwiają zwiększenie wydajności operacyjnej i zwiększenie produktywności nawet o 30–200%. Możliwość bezobsługowej produkcji 24/7 pomaga również zmniejszyć nadmierne zużycie energii przy jednoczesnym obniżeniu kosztów personelu.
Na cyfrową inteligentną automatyzację AXILE składa się cała gama innowacyjnych rozwiązań automatycznej wymiany palet i elastycznych systemów produkcyjnych, wspieranych przez zastrzeżone technologie SMT™ i ART™.
Co więcej, AXILE Machine włożyło wiele wysiłku w badania i rozwój, a także w budowę specjalnego obiektu przeznaczonego dla automatyzacji.
Ten nowy obiekt zwiększy moce produkcyjne, rozwinie zaawansowaną inteligentną technologię i zapewni więcej usług na globalnym rynku obrabiarek wysokiej klasy.
Osoby zainteresowane obrabiarkami z Tajwanu zapraszamy do odwiedzenia pawilonu Taiwan Excellence Digital Pavilion (https://world.taiwanexcellence.org/en/categories/machine-tools).
Zachęcamy do obejrzenia webinarium:
Więcej informacji na temat tajwańskich firm biorących udział w spotkaniu: https://sites.google.com/view/pbosmartmanufacturing/home
Po obejrzeniu webinarium prosimy o komentarz: https://reurl.cc/vgGoDA
Dodatkowe informacje:: https://www.taiwanexcellence.org/en
Kontakt: Taiwan Trade Center Warsaw
www.taitra.org.tw
pawel@ttcw.it.pl