Więcej inżynierów na rynku pracy
Analitycy z agencji Bergman Engineering – specjalizującej się w rekrutacji inżynierów oraz outsourcingu – oceniają, że z powodu spadku liczby rekrutacji oraz redukcji zatrudnienia na rynku pracy jest dostępnych coraz więcej specjalistów. Ta sytuacja może potrwać do końca roku. Później zapewne powróci rynek pracownika.
Przed pandemią wiele firm narzekało na braki kadrowe, zwłaszcza dotyczące wykwalifikowanych pracowników. Teraz jednak sytuacja się odwróciła, ponieważ liczba rekrutacji na stanowiska inżynierskie spadła o około 90% w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku.
Które branże zyskały podczas pandemii
Zmienił się też profil firm szukających pracowników. W 2019 r. w analogicznym okresie najwięcej inżynierów potrzebowano w branży motoryzacyjnej, lotniczej, maszynowej, budowlanej i chemicznej. Teraz prym wiodą branże, które podczas pandemii odczuły wzmożony popyt na swoje produkty i usługi, czyli: spożywcza, farmaceutyczna, kosmetyczna, opakowań, elektryczna i szeroko pojętej automatyki przemysłowej, a także sektor związany z e-commerce.
Większe wymagania ze strony pracodawców
W takiej sytuacji pracownicy muszą silniej konkurować o utrzymanie posady lub zdobycie nowego miejsca pracy. To pozwala pracodawcom na formułowanie wyższych wymagań, ale przecież wysoki poziom kadry i świadczonych usług pozwoli im przetrwać recesję. Zmieniły się przy okazji oczekiwania wobec umiejętności inżynierów.
Z badań przeprowadzonych przez Bergman Engineering wynika, że aż dziewięciu na 10 pracodawców poszukuje specjalistów potrafiących krytycznie myśleć. W cenie są też wiedza ekspercka, umiejętność łączenia świata tradycyjnego z cyfrowym oraz łatwa adaptacja do zmieniających się warunków i środowiska pracy. Wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów gotowych do pracy na zasadzie projektu zamiast w oparciu o umowę o pracę. Poza tym liczą się kreatywność, inteligencja emocjonalna, chęć uczenia się i gotowość do pracy w różnych warunkach kulturowych.
Pilnie poszukiwani
W 2019 r. pracodawcy szukali najczęściej inżynierów projektu lub procesu, inżynierów utrzymania ruchu, automatyków, inżynierów ds. nowych uruchomień, specjalistów ds. zakupów oraz inżynierów dostaw. Obecnie zaś najbardziej potrzebni są programiści PLC, elektrycy oraz inżynierowie sprzedaży, testów i produkcji.
Źródło: https://polskiprzemysl.com.pl