Wynalazki z Politechniki Krakowskiej docenione na targach INTARG 2018
Dwa wynalazki opracowane na Politechnice Krakowskiej zdobyły medale Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2018.
Zespoły złożone z pracowników naukowych i studentów Politechniki Krakowskiej opracowały - nagrodzone srebrnym medalem targów - kleje kompozytowe do osadzania kotew budowlanych, a także wielowarstwowe panele kompozytowe do zastosowań militarnych, które zostały uhonorowane brązowym medalem.
Medale INTARG 2018 dla wynalazków z PK / fot. Tomasz M. Majka
Twórcami „srebrnego” rozwiązania są: prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski i dr inż. Tomasz M. Majka z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, dr inż. Aleksander Byrdy z Wydziału Inżynierii Lądowej oraz Magdalena Lewicka i Izabela Zeman - studentki WIiTCh. Nowy konstrukcyjny klej żywiczny ma stanowić zamiennik powszechnie stosowanych klejów na bazie cementów szybkowiążących. Rozwiązanie wykazuje przydatność w temperaturze -10 stopni Celsjusza i zapewnia bardzo wysokie parametry przyczepności do większości materiałów budowlanych. Klej umożliwi realizację prac budowlanych w warunkach obniżonej temperatury przy zapewnieniu szybkiego czasu montażu i wysokiej wytrzymałości spojenia stali z podłożem betonowym.
Nagrodzone brązowym medalem wielowarstwowe panele kompozytowe do zastosowań militarnych zostały opracowane przez zespół z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, w składzie: prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski, dr inż. Tomasz M. Majka i inż. Piotr Stachak. Prezentowane podczas INTARG 2018 płyty „OCTA” są zdolne do zatrzymania pocisku kaliber 9 mm o prędkościach wylotowych sięgających ponad 400 m/s. Panele z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w osobistych kamizelkach kuloodpornych, a także służyć jako osłony pojazdów (rozmiary paneli mogą być dostosowane do konstrukcji pojazdu).
INTARG
Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG mają charakter interdyscyplinarny. Uczestniczą w nich instytucje nauki, przedsiębiorstwa innowacyjne, klastry technologiczne oraz start-upy z Polski i zagranicy. Wystawcy prezentują nowe rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu, jak również przedmioty codziennego użytku. Organizatorka targów Barbara Haller-Illg, poinformowała, że na tegorocznej edycji zaprezentowano ponad 200 wynalazków z 14 krajów świata - z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Wśród wynalazków prezentowanych na targach były m.in.: urządzenie katapultujące i zabezpieczające przed zatonięciem czarne skrzynki w samolotach w razie katastrofy nad morzem czy oceanem; opona zachowująca warunki trakcyjne mimo przestrzelenia; reaktor termojądrowy nazywany fuzorem – akcelerator cząstek zdolny do przeprowadzenia fuzji deuteru, który może być wykorzystywany do testowania urządzeń pomiarowych; czy pojazd łączący w sobie cechy roweru i nordic walking, przypominający z wyglądu segway.
Wydarzenie odbyło się pod koniec czerwca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Film z poprzedniej edycji targów INTARG
Źródło: na podstawie informacji prasowych Politechniki Krakowskiej oraz PAP Nauka w Polsce