ENG FB kontakt

23.12.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wysoki popyt na „umiejętności robotyczne” we wracaniu do normalności po COVID-19

Wysoki popyt na „umiejętności robotyczne” we wracaniu do normalności po COVID-19

10-08-2020

 

Do 2022 r. w fabrykach na całym świecie ma pracować prawie 4 miliony robotów przemysłowych. Roboty te odegrają istotną rolę w automatyzacji produkcji, szczególnie teraz, by przyspieszyć ekonomię po pandemii wirusa. Jednocześnie roboty zwiększają zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Systemy edukacyjne muszą skutecznie dostosowywać się do tego zapotrzebowania - twierdzi Międzynarodowa Federacja Robotyki.

Rządy i firmy na całym świecie muszą teraz skoncentrować się na zapewnieniu odpowiednich umiejętności niezbędnych do pracy z robotami i inteligentnymi systemami automatyki - mówi Milton Guerry, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. Jest to ważne, aby maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie oferują te technologie. Czas po pandemii jeszcze bardziej przyspieszy wdrażanie robotyki. Odpowiednie strategie są ważne, aby pomóc pracownikom w przejściu na bardziej zautomatyzowaną gospodarkę .

Według „wskaźnika gotowości do automatyzacji” opublikowanego przez The Economist Intelligence Unit (EIU), tylko cztery kraje wprowadziły już dojrzałą polityką edukacyjną, aby sprostać wyzwaniom zautomatyzowanej gospodarki. Liderem w tej kategorii są Korea Południowa, a za nią Estonia, Singapur i Niemcy. Kraje takie jak Japonia, Stany Zjednoczone i Francja są rozwinięte, a Chiny zostały sklasyfikowane jako wschodzące.

Dostawcy robotów wspierają kształcenie siły roboczej poprzez praktyczne szkolenia. Przeszkolenie istniejącej siły roboczej jest działaniem krótkoterminowym. Musimy zacząć już dużo wcześniej - programy nauczania w szkołach i na studiach licencjackich muszą odpowiadać zapotrzebowaniu branży na siłę roboczą przyszłości. Zapotrzebowanie na umiejętności techniczne i cyfrowe rośnie, ale równie ważne są umiejętności poznawcze, takie jak rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie - powiedziała dr Susanne Bieller, sekretarz generalna IFR. Gospodarki wszystkich krajów muszą przyjąć automatyzację i budować umiejętności niezbędne do osiągnięcia zysku - w przeciwnym razie będą w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej.

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wysoki popyt na „umiejętności robotyczne” we wracaniu do normalności po COVID-19

Nasi partnerzy