Wystawa maszyn DMG MORI
Około 6600 gości miało okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami firmy DMG MORI na wystawie, która co roku odbywa się w jednym z zakładów produkcyjnych we Pfronten (Niemcy). W dn. 18÷22 lutego na 5300 m2 powierzchni można było zobaczyć 66 pracujących maszyn. Wzrok przyciągało szczególnie kilka nowości: CTX beta 800 TC, DMC 850 V, DMC 1150, VDMC 80 H duoBLOCK®, DMC 80 U duoBLOCK® i DMC 80 FD duoBLOCK® (dwie maszyny 4. już generacji z serii duoBLOCK®) oraz DMU 270 P (do obróbki elementów o masie nawet 12 t). Nie zabrakło także maszyn z popularnej serii ecoline, m.in. DMU 70 ecoline.
Wystawa maszyn DMG MORI
Nowy design maszyn, plany ekspansji firmy oraz rynki wzrostowe były tematem technicznej konferencji prasowej DMG MORI
Według ekspertów z firmy DMG MORI aplikacja CELOS umożliwia użytkownikowi zintegrowane zarządzanie komputerowe, dokumentowanie i wizualizację danych dotyczących zamówień, procesów i maszyn
LASERTEC 65 Additive Manufacturing
Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się nowa technologia sterowania CELOS, która oferuje wspólny interfejs dla wszystkich nowych maszyn DMG MORI. Zgodnie z hasłem reklamowym ma ona przyspieszyć proces produkcji od pomysłu do gotowego produktu.
Swoją światową premierę miało osiem obrabiarek. Jedną z nich była LASERTEC 65 Additive Manufacturing, zaprezentowana już wcześniej na targach Euromold. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził jej nowy design i rozwiązanie łączące procesy frezowania 5-osiowego z wytwarzaniem przyrostowym. Wszystko to dzięki laserowi diodowemu, zamontowanemu w miejscu narzędzia tnącego. Materiał jest dodawany przez natryskiwanie proszku metalicznego do wiązki laserowej, która stapia proszek i nakłada go warstwowo na materiał bazowy.
Wystawie w Pfronten towarzyszyły seminaria nt.:
• automatyzacji,
• przemysłu lotniczego,
• najnowszych trendów w zakresie form i matryc,
• usług związanych z cyklem życia maszyn.
Podczas konferencji prasowej dr Rüdiger Kapitza (prezes zarządu DMG MORI SEIKI Aktiengesellschaft), dr Masahiko Mori (prezes zarządu DMG MORI SEIKI Company Ltd.) i Christian Thönes (członek zarządu DMG MORI SEIKI Aktiengesellschaft) przedstawili dane dotyczące sprzedaży obrabiarek na świecie oraz opowiedzieli o planach firmy na 2014 r. i projektowanych działaniach zmierzających do globalizacji produkcji obrabiarek.
Do największych rynków wzrostowych należą wciąż Chiny, USA i Japonia. Oprócz otwarcia nowej siedziby europejskiej w Winterthur (Szwajcaria) planowane jest otwarcie głównej siedziby z centrum szkoleniowym i showroomem w Tokio (Japonia). Uruchomiona ma zostać produkcja w chińskim Tianjin oraz w rosyjskim Uljanowsku. Z kolei fabryka w Pfronten ma stać się centrum maszyn XXL. Z zapowiedzi dr. Kapitzy wynika, że firma planuje kłaść większy nacisk na automatyzację produkcji i zapewnić swoim klientom kompleksowe rozwiązania w tym zakresie.
W całym 2014 r. firma planuje zaprezentować 24 nowe maszyny – osiem z nich z nich zostało już pokazanych podczas Dni Otwartych. Bilans tego corocznego wydarzenia to 690 sprzedanych produktów na kwotę 167,6 mln euro. Wyniki zdają się potwierdzać rosnące zapotrzebowanie na obrabiarki. W roku finansowym 2013 obrót DMG MORI SEIKI wyniósł ponad 2,1 mld euro. W pierwszym kwartale tego roku Grupa oczekuje zamówień na ok. 550 mln euro.
Monika Kaczmarek