Centrum transferu wiedzy i technologii w Nysie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie uruchomiła Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych. Ma ono służyć wymianie wiedzy i doświadczeń między naukowcami a przedsiębiorcami.
05.02.2025
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie uruchomiła Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych. Ma ono służyć wymianie wiedzy i doświadczeń między naukowcami a przedsiębiorcami.
9 stycznia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach otwarto Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI).
W Katedrze Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej trwają prace w ramach projektu „DOMESTIC – domowy asystent osób starszych i chorych”. Powstały już m.in.: mobilny monitor pracy serca, i-waga, e-wanna oraz specjalna narzuta na fotel, która czuwa nad stanem pacjenta. To bardzo ważny projekt, szacuje się bowiem, że w 2052 r. co drugi mieszkaniec Ziemi będzie liczył 65 lat.
W rankingu stu najlepszych placówek naukowych z dwudziestu rynków wschodzących (The BRICS & Emerging Economies Rankings 2014), przygotowanym przez brytyjski tygodnik Times Higher Education, znalazły się cztery polskie uczelnie.
Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) działającego na Politechnice Warszawskiej pracują nad satelitą PW-Sat2, który ma być następcą pierwszego polskiego satelity studenckiego – PW-Sat. Urządzenie ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną już w 2015 r.
Konkurs jest adresowany do studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz absolwentów, którzy w trakcie studiów byli twórcami lub współtwórcami wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego, zgłoszonego do ochrony.
Studenci z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej zbudowali platformę latającą, która ma służyć do badania trudno dostępnych miejsc, takich jak turbiny wiatrowe czy wieże radiowe. Ma ona zastąpić ludzi przy konserwacji i wykrywaniu usterek wszędzie tam, gdzie życie lub zdrowie pracowników może być zagrożone. Platforma może być stosowana do monitoringu imprez masowych, do kręcenia filmów – w miejscach, w których trzeba się wznieść na pewną wysokość.
W dn. 12÷15 listopada 2013 r. odbywała się w Japonii wystawa obrabiarek Okuma Machine Fair OMF 2013. Impreza, organizowana przez koncern OKUMA Corporation, była połączona z Dniami Otwartymi, w czasie których zaprezentowano m.in. nowości z targów EMO Hannover 2013. W nowoczesnych fabrykach wytwarzających obrabiarki sterowane numerycznie na potrzeby globalnego rynku goście mogli zwiedzić nowootwartą halę produkcyjno-montażową DS1 (Dream Site 1) wybudowaną w Oguchi, a także oddaną do eksploatacji w 2007 r. halę K5 w Kani.
W dn. 11÷13.12.2013 r. w Centrum Technologicznym w Katowicach, będącym oddziałem firmy YAMAZAKI MAZAK w Polsce, odbyły się Dni Otwarte. Partnerami wydarzenia były firmy: Iscar, Mitutoyo, Nikken, Renishaw, Sandvik i Zoller.
26 listopada 2013 r. w Warszawskim Dniu Techniki NOT odbyła się Gala podsumowująca trzecią edycję Konkursu „Laur Innowacyjności” im. Stanisława Staszica zorganizowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. Patronat nad konkursem objęła Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP oraz ministerstwa: Gospodarki, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Spraw Zagranicznych. Partnerem naukowo-badawczym był Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o.
OBRABIARKI CNC (sterowane numerycznie) są podstawowymi elementami nowoczesnego parku maszynowego w różnych...
"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...
"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...
"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...