24.02.2025
Raport z 2019 r. – przygotowany przez najpoważniejszą firmę analityczną w dziedzinie druku 3D – Wohlers Associates [2] – przewiduje, że wartość przemysłu 3DP wzrośnie od 15,8 mld USD w 2020 r. do 23,9 mld USD w 2022 r. i 35,6 mld USD w 2024 r. Warto przypomnieć, że ta wartość w 2017 r. wynosiła tylko 7,34 mld USD, a więc będzie to ogromny skok w ciągu czterech lat [3]. Uważa się, że 3DP wraz z robotyką, internetem rzeczy, nano- i biotechnologią oraz zaawansowanymi interfejsami człowiek–maszyna i kilkoma innymi dziedzinami jest częścią następnej rewolucji przemysłowej [1].
Chociaż większość ludzi postrzega technologię druku 3D jako coś nowego, w rzeczywistości liczy ona sobie już 35 lat. Przez pierwsze dwie dekady istnienia była niszową i dość niedoskonałą techniką wytwórczą, wykorzystywaną wyłącznie w obszarze szybkiego prototypowania. Z czasem, wraz z rozwojem technologicznym, kolejni użytkownicy dostrzegali jej potencjał również na innych polach i wdrażali ją stopniowo w typowych procesach produkcyjnych. Gdy w 2010 r. na rynku pojawiły się pierwsze amatorskie drukarki 3D o charakterze desktopowym, popularność technologii przyrostowych gwałtownie wzrosła, a z nią świadomość tego, do czego można je wykorzystać.
Ultima Ratio, pierwszy w Polsce elektroniczny sąd arbitrażowy przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP, podpisał umowę z warszawską spółką IUS.AI na wdrożenie modułów informatycznych opartych na sztucznej inteligencji. Wyroki będą zapadać szybciej, bo docelowe, nowe funkcje mogą zastąpić człowieka nawet w 80% procesu związanego z prowadzeniem sprawy i wydawaniem wyroków. Pierwsze moduły oparte na sztucznej inteligencji rozpoczną pracę już w połowie przyszłego roku.
Kiedy wydawałoby się, że człowiek stworzył już wszystko, wówczas wystarczy pomyśleć o technologii druku 3D, który skutecznie zastępuje tradycyjne metody wytwórcze w wielu branżach. W dniach 2-5 czerwca 2020, najnowsze drukarki 3D i technologie z nimi związane będzie można osobiście zobaczyć w trakcie targów 3D Solutions, które odbędą się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Przemysł 4.0 to idea, która powstała jako odpowiedź gospodarki niemieckiej na szybko rozwijający się, tani rynek chiński. Aby poprawić wydajność i efektywność produkcji, wiele niemieckich przedsiębiorstw zdecydowało się na digitalizację. Dzisiaj Przemysł 4.0 to już nie tylko cyfryzacja procesów, ale także kompleksowe zarządzanie informacją w firmie. Choć termin ten jest znany już stosunkowo długo, wokół niego wciąż krąży wiele mitów.
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali metodę syntezy, która umożliwia produkcję czystego chemicznie polikaprolaktonu (PCL-u). Jest to polimer ulegający naturalnemu rozkładowi w okresie około dwóch lat, poza tym wykazuje zgodność tkankową, co oznacza, że może być stosowany w przemyśle farmaceutycznym i medycznym.
Zastępowanie człowieka przez roboty w pracach uciążliwych, niebezpiecznych czy monotonnych nie jest w przemyśle nowym zjawiskiem. W ostatnich latach obserwuje się jednak popularyzację tego trendu, a dzięki pojawieniu się cobotów (robotów współpracujących) takie rozwiązania przestają być kojarzone z ciężkimi maszynami oddzielonymi w klatce od strefy pracy człowieka.
OBRABIARKI CNC (sterowane numerycznie) są podstawowymi elementami nowoczesnego parku maszynowego w różnych...
"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...
"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...
"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...