ENG FB kontakt

13.11.2024

Strona główna Wszystkie aktualności

Ponaddźwiękowy X-59 – samolot przyszłości od NASA

07-02-2024
Ponaddźwiękowy X-59 – samolot przyszłości od NASA

Po latach prac rozwojowych NASA i Lockheed Martin zaprezentowały 12 stycznia gotowy X-59 Quesst (Quiet SuperSonic Technology) – cichy samolot ponaddźwiękowy. W Skunk Works powstały najważniejsze samoloty zaprojektowane i wyprodukowane przez Lockheed Martin. Wśród nich: pierwszy myśliwiec odrzutowy Lockheed P-80 Shooting Star, jednosilnikowy samolot rozpoznawczy eksploatowany od 1950 roku przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) i Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) Lockheed U-2, nazywany „Dragon Lady”, i wreszcie samoloty bojowe F-35 Lightning II. Teraz do tych przełomowych konstrukcji dołącza X-59 Quesst.

greenSME grant na projekt pilotażowy w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa

31-01-2024
greenSME grant na projekt pilotażowy w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa

greenSME ma na celu wsparcie produkcyjnych MŚP w procesie zrównoważonej transformacji poprzez udzielenie wsparcia doradczego przy przygotowaniu planu działań oraz wsparcia finansowego w postaci 35 000 EUR na projekt pilotażowy w zakresie zrównoważonego rozwoju dotyczący wybranego przedsięwzięcia realizowanego w ramach współpracy MŚP produkcyjnego z dostawcą usług specjalistycznych lub/i rozwiązań technologicznych.

Targi TMTS już wkrótce

26-01-2024
Targi TMTS już wkrótce

Stowarzyszenie Producentów Maszyn i Akcesoriów z Tajwanu (TMBA) zorganizowało 23 stycznia konferencję prasową dotyczącą targów TMTS 2024, które odbędą się w marcu. Przy okazji zaprezentowano wyniki produkcji i sprzedaży w branży maszynowej oraz prognozy na 2024 r.

MXeny – czyli jak zrewolucjonizować przemysł obronny

05-01-2024
MXeny – czyli jak zrewolucjonizować przemysł obronny

MXeny to grupa materiałów, które można stosować w wytwarzaniu ogniw do baterii, ochronie przed wpływem promieniowania elektromagnetycznego czy budowie czujników. To może być game changer w inżynierii materiałowej. Prace nad projektem rozpoczynają badacze z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego w konsorcjum z dziesięcioma partnerami.

Produkcja, która wiedzie w Kosmos

05-01-2024
Produkcja, która wiedzie w Kosmos

W maju 2023 r. padł nowy rekord liczby ludzi przebywających jednocześnie w przestrzeni kosmicznej: na orbicie znajdowało się 20 osób. Jedną z wielu misji, które miały miejsce w tym roku, był lot Galactic 01 przeprowadzony przez firmę Virgin Galactic. Był to pierwszy suborbitalny komercyjny lot kosmiczny tej firmy. Z kolei firma SpaceX przygotowuje się do pierwszego komercyjnego orbitowania. Poprzez różne formy eksploracji – od turystyki kosmicznej po innowacyjne rakiety – ludzkość sięga coraz dalej. Co jednak wiemy o narzędziach, które umożliwiają eksplorację Kosmosu z perspektywy inżynieryjnej? William Durow – globalny menedżer ds. projektów inżynieryjnych dla branży lotniczej, kosmicznej i obronnej w firmie Sandvik Coromant – wyjaśnia kwestie obróbki wiórowej metali w kontekście badania Kosmosu.

Jakość jest priorytetem

05-01-2024
Jakość jest priorytetem

Od ponad 30 lat turecka firma SELSA dostarcza międzynarodowym klientom w przemyśle motoryzacyjnym wysokiej jakości komponenty. Teraz, dzięki pięciu nowym szlifierkom cylindrycznym firmy STUDER, znacząco poszerzyła swoje pole działania. Siedziba SELSA znajduje się w Bursie, na północnym zachodzie Turcji. Miasto to, położone nad Morzem Marmara, o znaczeniu historycznym i zamieszkane przez miliony ludzi, znajduje się około półtorej godziny jazdy samochodem od Stambułu i jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w kraju, zwłaszcza dla branży motoryzacyjnej.

Co Polacy myślą o robotach?

05-01-2024
Co Polacy myślą o robotach?

Na świecie średnio na 10 tys. pracowników przypada 151 robotów, podczas gdy w naszym kraju jest ich 71. Jednak temat sztucznej inteligencji i robotów jest tak popularny, że Polacy mają cały zestaw przekonań na ich temat, niekiedy zaskakujących – jak wynika z raportu „Co Polacy myślą o robotach?”, przygotowanego przez Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS i IDEAS NCBR.

Implementacja zaawansowanych technik laserowych w procesach kształtowania mikro- i makrogeometrii narzędzi skrawających z materiałów supertwardych

21-12-2023
Implementacja zaawansowanych technik laserowych w procesach kształtowania mikro- i makrogeometrii narzędzi skrawających z materiałów supertwardych

Rozwój narzędzi skrawających w obszarze materiałów supertwardych wiąże się z poszukiwaniem rozwiązań w zakresie efektywnego kształtowanie mikro- i makrogeometrii ostrza. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynkowemu, firma BRYK Sp. z o.o. zrealizowała projekt „Technologie kształtowania mikro i makrogeometrii z materiałów supertwardych w procesie implementacji zaawansowanych technik laserowych” (POIR.01.02.00-00-0008/15), w którego efekcie powstało wiele produktów i usług rozszerzających znacząco portfolio tego producenta narzędzi. Korzystając z wyników przeprowadzonych badań, rozszerzono ofertę handlową przeznaczoną zwłaszcza dla przemysłu lotniczego, włączając nowe konstrukcje narzędzi kształtowanych techniką laserową o zwiększonej funkcjonalności technicznej i geometrycznej. Zredukowano przy tym zużycie materiałów i obniżono koszty produkcji, co wpisuje się w ukierunkowanie firmy na zrównoważony rozwój w działalności produkcyjnej i usługowej.

Automatyczna znakowarka części wykrawanych

12-12-2023
Automatyczna znakowarka części wykrawanych

Spółka K-CUBED Engineering powstała dzięki dążeniu trzech doświadczonych inżynierów do stworzenia narzędzi odpowiednich do wprowadzenia nowego wymiaru produkcji. Pierwszą misją zespołu jest skonstruowanie automatycznej znakowarki części wykrawanych oraz zintegrowanie jej z systemami zarządzania produkcją.

Strona główna Wszystkie aktualności

Nasi partnerzy